اخبـــــار برگزیده آمــوزش و پـــــرورش
هرگز امیـــــــد را از کسی سلب نکن شاید این تنـــــها چیزی باشد که دارد . 
نویسندگان
رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ، گفت: آموزش حقوق شهروندی وارد كتاب های درسی می شود .

به گزارش مركز اطلاع رسانی وروابط  عمومی وزارت آموزش و پرورش ، حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان در نشست خبری خود كه پیرامون گزارش عملكرد چهار ماهه سازمان پژوهش برگزار شد، ضمن تشریح عملكرد سازمان‌ در ماه‌های اخیر، از تدوین كتاب‌های جدید برای پایه چهارم و هشتم خبر داد.

وی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، سازمان پژوهش هر ساله موظف است دو پایه از كتاب‌های درسی را تغییر دهد كه در این راستا تاكنون پایه‌های اول تا سوم ابتدایی جدیدالتالیف شده؛ پایه ششم ابتدایی به عنوان یك پایه ترمیمی در نظام آموزشی، مستقر و پایه هفتم نیز از امسال با كتاب‌های جدیدالتالیف سال تحصیلی را آغاز كرد.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: در هر دوره كه تغییر كتاب‌ها رخ می‌دهد، سال اول اجرای آزمایشی كتاب‌ها و در سال دوم ضمن بررسی كاستی‌ها و در نظر گرفتن پیشنهادهای جدید، كتاب‌ها مورد تجدیدنظر قرار گرفته كه در این راستا سال آینده پایه‌های چهارم و هشتم در دستور كار قرار می‌گیرد.

محمدیان با بیان اینكه سال تحصیلی آینده، سال تغییر برنامه آموزشی پایه‌های چهارم و هشتم است، گفت: تمام برنامه‌ها در راستای درس ملی و بر اساس این سند تولید می‌شود.

ورود تدریجی آموزش حقوق شهروندی، محیط زیست و نانو به كتب درسی

وی تصریح كرد: برخی پیشنهادها برای ورود به كتب درسی پیش‌بینی شده است كه آموزش حقوق شهروندی، حقوق مدنی، آموزش‌های محیط زیست و فناوری‌های جدید از جمله نانو و بایو، بازار كار و پیشگیری و سلامت كه جزو برنامه‌های درس ملی است، به تدریج در برنامه‌های آموزشی تسری می‌یابد.

وی تصریح كرد: برخی پیشنهادها برای ورود به كتب درسی پیش‌بینی شده است كه آموزش حقوق شهروندی، حقوق مدنی، آموزش‌های محیط زیست و فناوری‌های جدید از جمله نانو و بایو، بازار كار و پیشگیری و سلامت كه جزو برنامه‌های درس ملی است، به تدریج در برنامه‌های آموزشی تسری می‌یابد.

محمدیان با بیان اینكه سازمان پژوهش در حال حاضر 1150 عنوان كتاب درسی دارد، گفت: با توجه به حجم این كتاب‌ها، هیچ وقت نمی‌توانیم و برای آموزش و پرورش نیز مقدور نیست كه بتواند همه كتاب‌ها را یك باره تغییر دهد، لذا با توجه به اینكه آموزش و پرورش پلكانی و تدریجی است، ورود به مباحث جدید نیز كاملا تدریجی خواهد بود؛ همانطور كه تغییرات هر سال در دو پایه رخ می‌دهد و ضمن مستمر بودن، به نوبت و تدریجی انجام می‌شود.

رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در ادامه خاطر نشان كرد: در كنار تولید كتاب‌های درسی، تولید و ترویج بسته‌های آموزشی نیز به عنوان یكی از دستاوردهای سند درس ملی در دستور كار سازمان پژوهش است، چرا كه معتقدیم نباید دانش‌آموزان را در محدوده كتاب‌های درسی محصور كرد، بلكه باید بر اساس نیازهای علمی روز، برنامه‌ریزی دقیق و محتوایی برای آنها انجام داد.

وی با انتقاد از ترویج حافظه محوری در كتاب‌های كمك آموزشی، گفت: آموزش و پرورش همواره به دنبال این است كه از حافظه‌ محوری فاصله بگیرد، اما عوامل این كار در بیرون زیاد است و در بیرون كسانی هستند تا به آموزش و پرورش آویزان می‌شوند و نمی‌گذارند از مدار حافظه محوری فاصله بگیرد كه نمونه بارز آن كتاب‌های كمك آموزشی انتشارات مختلف است.

محمدیان با بیان اینكه این كتاب‌ها تنها با هدف نشر تولید می‌شوند، نه آموزش گفت: فاصله گرفتن از حافظه محوری یك اصل مهم در تدوین كتب‌ درسی است، اما با توجه به عوامل بیرونی كه نام بردم، كار بسیار مشكلی است. 

رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش تاكید كرد: تولید برنامه درسی، روش كار، نیازسنجی آتی برای نسل آینده است تا بتواند پاسخگوی آنها باشد، لذا كار سهلی نیست اما برخی گمان می‌كنند نویسندگان كتاب‌های درسی برای خودشان این محتوا را می‌نویسند در حالی كه این گونه نیست و تمام محتوا بر اساس مطالعات تطبیقی و نظرسنجی‌های مختلف از دانش‌آموزان و معلمان انجام می‌شود.

محمدیان با اشاره به اهمیت تالیف كتاب‌های درسی، گفت: علی‌رغم اینكه از 14 سالگی نویسنده بودم و رییس سازمان كتب درسی كشور هستم، اما تاكنون جرات نكرده‌ام یك كتاب درسی را بنویسم.


[ یکشنبه 15 دی 1392 ] [ 07:18 ب.ظ ] [ دبیر : تیاب ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

برای من همین کافیست ،اگرروزی بدین خط و بدین دفتر نظر دوزی ، بخندی و به دل گویی : کجایی یاردیروزی ؟
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
shahdadiya
Online User
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic